7.9.10

היה לא טוב, היה יוסי

עו"ד יוסי חביליו היה צריך להתפטר מזמן. אני מצטער. אני יודע שזאת עמדה לא פופולרית. חביליו מכהן כבר כעשור כיועץ המשפטי של עיריית ירושלים. הוא מונה בימיו של אהוד אולמרט, הספיק להסתכסך עם אורי לופוליאנסקי מייד לאחר היבחרו לראשות העיר, ומהר מאוד נקלע לעימות עם ניר ברקת לאחר שהאחרון הפך לראש העיר.

ההתעקשות של חביליו להמשיך ולהחזיק בתפקידו במשך שנים רבות ולהיות יועץ משפטי לעומתי לראש העיר פגעה בדמוקרטיה העירונית הרבה יותר מששמרה עליה. למיטב הבנתי יועץ משפטי אמור לסייע לראש העיר הנבחר לבצע את המדיניות שלו. התפקיד שלו הוא לתת לראש העיר את הכלים המשפטיים, את חוות הדעת הנכונות ואת הייצוג המשפטי בבתי המשפט – כל זאת כדי לבצע את המדיניות של ראש העיר.

ברוב המקרים בהם חביליו התנגד למדיניות ראש העיר (לופוליאנסקי או ברקת) הסכמתי עם דעתו. כן, גם אני חושב שהחרדים צריכים לקבל מבני ציבור בשכונותיהם ולא במרכז העיר. לדעתי אסור לתת לחרדים תקציב על בסיס קריטריונים מפלים לטובת מוסדות החינוך שלהם. אבל תפקידו של היועץ המשפטי הוא לא לקדם את דעתו – אלא לקדם ככל האפשר את ראש העיר הנבחר. ראש העיר הוא נבחר הציבור, הוא הלקוח שלו והוא צריך לקבל את מקסימום השירות.

את הקרב נגד מדיניות לא נכונה של ראש העיר צריכה לנהל פונקציה אחרת: מבקרת העירייה, הממשלה, משרד הפנים והמגזר השלישי. לראש עיר שנבחר בבחירות, ולא משנה מהיכן מגיעים הבוחרים שלו, מגיע לעבוד עם יועץ משפטי שנאמן לו.

ההתעקשות של היועץ המשפטי היוצא להיצמד לכיסא שלו, להיאבק על משרתו ולנצח בבית הדין לענייני עבודה (בעידן לופוליאנסקי) פגעה בנו, תושבי העיר, בשני מישורים. ראשית, המאבקים של חביליו היו צבועים בצבע מאוד מסויים. אי אפשר לומר שהוא ראה את טובת תושבי ירושלים לנגד עיניו. עובדה, שירותי העירייה בתקופתו היו מהגרועים ביותר. זאת לא אשמתו כמובן, אבל את האנרגיות שלו הוא בחר בלהשקיע במאבקים פוליטיים שהגיעו לכותרות, בעיקר סביב ענייני דת ומדינה וימין ושמאל. ובעוד משהו אחד: העמקת הגבייה. עיריית ירושלים מעקלת חשבונות בנק של תושביה עוד לפני תום שנת הארנונה. ולא דיברנו על היעילות המופלאה שהיא מגלה בתחום דוחות החנייה. הוא היה חזק על חלשים ולמי ששכח ירושלים היא העיר הענייה ביותר בישראל.

את חביליו לא עניינו הדברים שעירייה אמורה באמת לספק: ניקיון ברחובות, שטחים ירוקים, חינוך, תרבות ואיכות חיים. במשמרת שלו קיבלו, על פי החשד, בכירי העירייה ונבחריה מיליוני שקלים שוחד תמורת מפלצות נדל"ן שכיערו את פני העיר והפכו את שוק הנדל"ן שלה לעשירים בלבד.

ההצלחה של חביליו בלהישאר בכיסא למרות היחסים הרעים והמתוקשרים עם ראשי העיר העבירה את המסר הלאה אל הפקידים: ראש העיר הוא בעיה זמנית, אנחנו, הפקידים נשארים כאן לנצח. אחד מהצעדים הראשונים של ברקת בעירייה, פיטוריו של ראש אגף תושי"ה בעירייה, כשלו בבית הדין לענייני עבודה – בדיוק כמו אצל חביליו. התוצאה: שלטון טוטליטארי של גילדת פקידים העושה ככל העולה על רוחה - בעיקר בתחומים הפיזיים.

זו הסיבה שההצלחות של ניר ברקת הם בתחום התרבות והמיתוג. את זה לא עושה העירייה המסואבת והכבדה. את זאת הוא עושה עם חברות עירוניות קטנות, המשמשות כצינור להעברת כספים ועושות רק עבודת מטה. החברות העירוניות אריאל ועדן הפכו למפיקות אירועי תרבות בהיקף עצום ובינתיים העיר נשארת מלוכלכת.

זכותו המלאה של כל ראש עיר לעבוד עם אנשים שיבצעו את המדיניות שלו. יש לפתח ולתת שיניים חזקות יותר למנגנוני הבקרה, לאלה שימנעו ממנו לעשות מעשים לא חוקיים ואנטי-דמוקרטיים. אבל יחד עם זאת – העירייה ופקידיה צריכים לבצע את מדיניות ראש העיר.
 • את הסטריפ החדש לבלוג עיצב בועז שרון. אתם חייבים להודות שיש לו טאץ'.
 • שנה טובה ומעולה לכולנו.

6 תגובות:

 1. לצערי אתה טועה לחלוטין בהבנתו של תפקיד היועץ המשפטי. תפקידו לוודא שפעולות העירייה נעשות על פי דין, והנחיותיו מחייבות. לכן הוא בדיוק מי שצריך להלחם את המלחמות הללו. הוא ממש לא אמור לתת לראש העיר "כלים משפטיים". הוא לא איזה ליטיגטור סוג ז'. הוא יועץ משפטי של רשות ציבורית. הדברים האלו הם תפקידו המובהק, בעוד השירות הניתן לציבור - נקיון וכו', ממש לא.

  השבמחק
 2. אנונימי7.9.2010, 21:55

  לא מכיר את המקרה, אבל...
  בנאדם שנדבק לכסא עם שררה למעלה מעשר שנים ומסתכסך עם כולם נשמע לי מסריח. מה גם שהוא עורך דין אז זה מסריח שבעתיים

  השבמחק
 3. אליאב- אני חושב שאתה טועה. מה שאתה מציין כאחריותו זה GOES WITHOUT SAYING, ברור שיועמ"ש העירייה לא יכל לייצג את ראש העיר/ העירייה אם היא אינה פועלת על פי חוק. להבנתי, מהכרותי המוגבלת עם חביליו- הוא ראה עצמו קובע מדיניות ולא מיישם מדיניות, בהתאם לחוק וכו'. יוסי אומר: נעשו עבירות חמורות או לפחות חשדות לעבירות כאלו במשמרת שלו וההקפדה שלו על הוראות החוק הייתה סלקטיבית, בתחומים שעניינו אותו ושירתו אותו.
  לצערי התמונה שיוסי מצייר היא עגומה ונכונה. מנהלים רבים מדי ממתינים שהפריץ ימות או יתחלף ועולם כמנהגו נוהג.

  השבמחק
 4. אני רוצה יועץ משפטי בעירייה שמקפיד שדברים יעשו עפ"י חוק ולא עפ"י רצון ראש העירייה, מצטער אבל זה די ברור שהסעיף השני הוא שמעניין את ברקת ולא הראשון. פני הדברים הם שהסיכסוך של ברקת עם חביליו היה בדיוק משום שהוא ראה בו כמי שאמור לשים חותמת הכשר על פעולותיו ,לא מגובות בחוק ככל שיהיו.
  גם אם נניח ולחביליו היתה אג'נדה, אני יותר חושש מעו"ד צייתן במסדרונות העירייה ממי שמקבל ח"ח מהחבר'ה של "איכות השלטון".

  השבמחק
 5. ברוך שפטרנו.
  תודה שיש לך ביצים לכתוב את האמת, משהו אחר לחלוטין מהזבל המגמתי שמופיע בעיתונות ה"חופשית" בארץ.

  השבמחק
 6. יועמ"ש זה לא כמו יועץ תקשורת (בלי להיעלב). צריכה להיות לו מידה הרבה יותר גדולה של עצמאות. כמו שהיועמ"ש לממשלה לא נותן לרה"מ כלים לעשות מה שהוא רוצה, אלא בעל סמכויות נרחבות בעצמו (כולל החלטה על חקירה נגד רה"מ או שר).

  השבמחק